Jed proti hlodavcom
OTÁZKA. Pred takmer dvoma týždňami som vo výbehu pre hydinu začal klásť požerový jed s názvom Rodentic Fast plus určený na ničenie hlodavcov. Tento som mal v mištičke a zastrkával som ho pod drevenú debnu, t. j. na také miesto, aby sa k nemu nemohla dostať hydina. Medzi dnom tej drevenej debny a podlahou je iba taká medzera, ktorá umožňuje pohyb hlodavcov. Lenže, neviem ako to kury dokázali, spolu s kohútom nádobku z debny vytiahli von a zožrali z nej asi 30 - 40 g tejto otravy. Spolu osem sliepok a jeden kohút. Doposiaľ po 8. dňoch na hydine nebadám žiadne negatívne účinky. Avšak pri takej výdatnej znáške akú teraz na konci zimy už majú, ma to mrzí dvojnásobne, lebo neviem či môžem tieto vajcia použiť na konzumáciu. Predpokladám, že nie, teda aspoň určite nejaký čas. Z tejto veci som sa už poučil a jed nechávam pre hlodavce iba na noc a cez deň, keď je už hydina vo výbehu ho odkladám.
Viete mi poradiť čo v tomto prípade robiť, ako napr. preliečiť hydinu, ak je to vôbec potrebné a taktiež čo s konzumáciou vajec?
ODPOVEĎ. Jedy proti hlodavcom zvyčajne obsahujú látku s kumarínovými účinkami (napr. warfarín). Účinok tohto jedu je taký, že spôsobuje vykrvácanie zo slizníc a vnútorných orgánov (hemoragická diatéza). Nakoľko hlodavce, zvlášť potkany sú nedôverčivé, tieto jedy sú teraz pripravované tak, aby pôsobili postupne - až neskoršie sa prejavil ich účinok. Ak hydina nepožrala vysokú dávku a zriedila to iným krmivom, nemusí mať klinické príznaky. Odporúčam podávať hydine vitamín K po dobu 5 - 6 dní, probiotiká PROPOUL a v krmive Humac Natur - je to prírodný prípravok, ktorý adsorbuje toxíny - detoxikuje organizmus, podporuje trávenie, podporuje regeneráciu črevných klkov. Na regeneráciu pečeňových buniek odporúčam prípravok SILIVET, prípadne striedať s prípravkom NEFROVET - podporí vylučovanie toxínov močom. Na tieto jedy nie sú známe „ochranné lehoty' - nie je známe ako sa tieto látky v organizme distribuujú, či sú obsiahnuté vo vajciach, mäse a ako dlho. V takom prípade sa odporúča nekonzumovať produkty minimálne 28 dní po poslednom podaní látky – to platí pre všetky chemické látky aj lieky, ktoré nemajú určené ochranné lehoty pre daný druh zvierat, resp. pre daný produkt (mäso, vajcia, mlieko, vnútornosti). Vyššie uvedené prírodné prípravky podporia vylúčenie jedov z organizmu.
MVDr. Darina Pospišilová, PhD.
Izolácia sliepky
OTÁZKA: Neviem kde a na koho sa obrátiť, tak ak dovolíte poprosím o radu Vás. Máme doma sliepočky a túto chorú sme kúpili minulý rok ako 16 mesačnú mládku. Dotera nebol žiadny problém, krásne znášala vajíčka. Posledné tri dni ju sledujem. Schováva sa, je našuchorená, často spí, neje, len pije vodu. Trus má ako rozšľahané vajíčko, vodnatý, žlý. Iné slietky to hneď jedia.... Tak ich odháňam a trus zakopem, ak sa podarí. Mám ju zabiť? Viete mi povedať o akú chorobu asi ide? Nemám skúsenosti veľmi s chovom. Začala som len minulý rok.
A ďalšia otázka: Je vhodné dávať sliepkam škrupiny z vajec po vysušení? Neviem ktorá sliepka mi robí to, že ráno ešte v kuríne znesie vajíčko a je zožrané, a druhá to robí v hniezde.
Takže ide o dve sliepky, predpokladám, ešte som nevyriešila túto záhadu, ktorá sliepka to robí. Ak mi pomôžete, budem Vám velmi povďačná.
Spolu mám 13 sliepok, 4 sliepky z minuleho roka a 9 tohtoročných mládok.
Znášať začali vajíčka v máji až júni. Sú to tie mladé čo ich požierajú. Sliepky majú voľný výbeh v asi 8 árovej záhrade, úplný raj. Máme jedného kohúta. Kŕmim pšenicou, kukuricou a zbytkami z domácnosti, občas suchým chlebom, občas im dám granule na dobrú znášku. A vápnik sypem do zrna. Vopred ďakujem za odpoveď, velmi mi pomôžete. O. Mik.
ODPOVEĎ: Sliepku, ktorú napádajú izolujte, kŕmte ju individuálne a preverte, či nie je poranená, špinavá – či nemá na perí niečo, čo iné sliepky dráždi. Skúste zistiť, ktorá sliepka začína napádať - agresora, tiež ju odporúčam izolovať. Sliepky po určitom čase skúste vrátiť do kŕdľa, ale prv urobte nasledovné opatrenia:
- pridajte ešte jedno kŕmidlo aj nádobu na vodu ďalej od seba,
- všetkým sliepkam 5 – 7 dní podávajte prípravok CARNIFARM,
- spestrite kŕmnu dávku, pridajte strúhanú mrkvu, listy púpavy, tvaroh,
- do vody môžete pridať hovädzí bujón – kocku určenú na pol litra vody dať
do 5 litrov vody, vždy musia mať aj možnosť napiť sa čistej vody.
MVDr. Darina Pospišilová, PhD.
úhyn králikov
OTÁZKA. Chovám králiky Hyplus aj NoS a mám problémy s morom. V priebehu mesiaca mi uhynulo okolo 50 mladých králikov vo veku 2 - 3 mesiace. Tieto mláďatá neboli očkované proti moru a uhynuli. Ostali mi dve samice s mladými, tak som sa už poistil, aby mi aj tie neuhynuli. Dal som ich zaočkovať proti moru Castorexom. Samozrejme, všetky koterce som vytrel vápnom a dôkladne vydezinfikoval. Na moje prekvapenie aj tieto zaočkované mláďatá začali hynút. Takže, už tomu vôbec nerozumiem, keď hynú aj očkované. Uhynuté králiky som všetky vypitval. Neuhynuli na kokcidiózu, lebo črevá aj pečen mali v poriadku. Neboli zduté. Preliečujem ich proti kokcidióze. Večer vyzerajú všetky králiky zdravé, behajú po kotercoch, ale ráno ich nájdem uhynuté. Dva až tri každý deň, takže už tomu fakt nerozumiem, v čom je problém. Vopred dakujem za odpoved. J. K.
ODPOVEĎ: Príčinu úhynu vašich králikov odporúčam dôkladne zdiagnostikovať. Možno vôbec nehynú na mor. Čo sa týka účinnosti vakcinácie, tak tam môže nastať tiež viac chýb, ktoré majú za následok nedostatočnú imunitnú odpoveď na vakcináciu a tým neúčinnosť vakcíny. Pričom je potrebné vedieť, že samotná vakcinácia je len jedna súčasť prevencie proti infekčným chorobám. Dobrá prevencia zahrňuje hlavne dobrú zoohygienu, správne – fyziologické kŕmenie, dostatok vitamínov, čerstvého krmiva, minimalizovanie stresov (zmeny teploty, prievan, manipulácia...)
Časté chyby, ktoré majú vplyv na účinnosť vakcinácie:
- Vakcínovať zvieratá v čase určenom výrobcom vakcíny a podľa aktuálnej epizootologickej situácie.
- Vakcinačný zákrok vykovať správne podľa odporúčaní výrobcu.
- Vakcínovať len klinicky zdravé jedince.
- Pred a po vakcinácií (minimálne 2 týždne pred a po) nepodávať vakcinovaným zvieratám antibiotiká ani antikokcidiká.
- Vakcínu skladovať podľa odporúčaní výrobcu – zle skladovaná a preexpirovaná vakcína stráca účinnosť.
Ak vylúčite všetky uvedené možnosti a diagnóza bude zrejmá, že vaše králiky uhynuli na mor proti ktorému ste vakcínovali, je možné účinnosť vakcíny reklamovať u výrobcu.
Reakcia na odpoveď: Ďakujem za odpoveď.Medzičasom mi vyhynulo opäť celé hniezdo. Možno som zabudol popoznamenať, že všetky králiky mali rovkaké plúca - silno zakrvavené. Skôr sa to všetko podobá na mor. Zoohygiena je dobrá. koterce sú pravidelne čistené, strava O.K, myslím si, že pestrá. Isto sa očkovali iba zdravé králiky a myslím, že boli O.K. alebo naoko nebolo vidno na nich nič. Jedine čo som nevedel, že pred očkovaním netreba podávat antikokcidiká. Inak bolo všetko doržané. Ale na druhej strane je zaujímavé, že niektorých chovov sa toto vôbec nedotklo, králiky sa odchovali a ani ich neočkovali ani ich nepreliečujú. Ale je to minimum, lebo tento rok uhynuli v okolí, čo som sa prezvedal, králiky z 95 % takmer každému. A ani neviem, kde by som mohol dať tie králiky diagnostikovať? I ked je už asi neskoro lebo sú v rozklade a čo by ma to stálo? J. K.
ODPOVEĎ: Vo vašom chove sa k moru môže pridružovať problém s pasterelou. V takomto prípade vakcinácia je menej účinná. Odporúčam diagnostiku.
Nakupovanie chorých nosníc
OTÁZKA. Dobrý deň, pred dvoma týždňami som si zakúpila päť mladých nosníc, jedna mala privreté oko a o týždeň uhynula, nato o tri dni ďalšia nová nosnica, o tri dni náš kohút a teraz opäť po troch dňoch dve naše staršie sliepky ani nevyjdú von z kurína, majú akoby opuchnuté oči s takým bielym vačkom, nežerú. Vyzerá to opäť na úhyn. Prosím, čo robiť aby to nedostali ďalšie? Po zabití sa mäso určite nesmie dať na vývar, však? A čo znesené vajcia, môžu sa konzumovať? Ďakujem za odpoveď. (anonym)
ODPOVEĎ. V ostatnom období sa často stáva, že chovateľ si kúpi už choré zvieratá. Odporúčam nekupovať zvieratá od neznámych chovateľov, resp. priekupníkov, ktorí dovážajú často v zlých podmienkach hydinu aj zo zahraničia. Tak sme si doviezli viacej chorôb, ktoré sa u nás nevyskytovali. Nekupovať zvieratá na burzách. Kúpené zvieratá aj zvieratá vrátené z výstav dať do izolovanej karantény aspoň na 3 - 4 týždne! Taktiež na burzách nekupovať krmivá či lieky, ktoré nie sú v originálnom balení – rôzne podomácky rozplňované lieky (často antibiotiká) pôvodom zo zahraničia! To je prevencia zavlečenia nákaz do chovu.
Vo vašom prípade odporúčam urobiť laboratórne vyšetrenia na presné určenie diagnózy. Pri tak rýchlom priebehu sa môže jednať o pseudomor alebo aj chrípku? V každom prípade, ak poznáte toho, kto vám sliepky predal, reklamujte ich a upovedomte aj veterinárnu správu. Sliepkam skúste podať drvený cesnak, strúhanú mrkvu, podporiť slizničnú imunitu Vitaminum A, AMINOVIT, NEFROVET. Klinicky choré zvieratá izolujte.
choré nosnice
OTÁZKA. Mám nosnice a dve z nich som už musel zabiť. Tretiu asi budem musieť tiež, keďže má rovnaké príznaky ako dve predchádzajúce. Sú smutné a majú hrebeň žltý kým ostatné ho majú červený. Dali sme jej Paralen, tak ešte ako tak dýcha. Poraďte, prosím, čo treba urobiť. –husarv1-
ODPOVEĎ. Odporúčam zdravotný problém dôkladne zdiagnostikovať: pitva čerstvo uhynutých, resp. klinicky chorých jedincov, odber biologického materiálu podľa zistených zmien, laboratórne vyšetrenia podľa nálezu.... Na základe výsledkov sa dá určiť pravdepodobná diagnóza, určí sa terapia a hlavne prevencia aby sa problém v chove nešíril a neopakoval. Uvedené príznaky u chorých nosníc môžu znamenať vážnejší problém v chove ale ani nemusia.
MVDr. Darina Pospišilová, PhD.
myxomatóza králikov
OTÁZKA. Môžu sa králiky konzumovať ak prekonali myxomatózu králikov a sú doživotnými nosičmi vírusu? M. M.
ODPOVEĎ. Králiky po prekonaní myxomatózy sa zvyčajne po určitom čase klinicky úplne vyliečia – zahoja sa kožné lézie. Králik určitú dobu je aj nositeľom vírusu, čo je individuálne a závislé od celkovej odolnosti zvieraťa. Mäso králika po vyliečení kožných zmien je možné konzumovať. Vírus myxomatózy nie je pre človeka patogénny.
Choré morky
OTÁZKA. Chcel by som vás poprosiť o radu, týkajúcu sa chorých moriek. Som začínajúci chovateľ. Kúpil som tri morky, ktoré trochu kýchali, no nevykazovali žiadne iné príznaky. (Mal som už skúsenosť s kýchaním bažantov po dlhých dažďoch a prešlo to samo, tak som si myslel že aj teraz to prejde). No kýchanie neprestávalo, začal výtok z nosa a očí. jednej opuchla jedna časť hlavy až tak, že nevidela na oko. Navštívil som veterinára. Po opísaní príznakov mi odporučil Metrozol. Začal som ho podávať. Zdalo sa, že pomáha, lebo morke, odpuchla hlava. Keď sa zdalo, že to ide k lepšiemu, začali ďalším dvom opúchať dutiny a takisto to potom prerástlo do opuchu ľavej polovice hlavy. Zase som začal podávať Metrozol, ale vôbec nenastalo zlepšenie, morky stále kýchajú a dve majú opuchnuté hlavy. Opäť som navštívil veterinára. Dal mi Entizol a Enroxil 10 %.
Keďže je to tá istá liečebná látka ako pri Metrozole, nechce sa mi ich dopovať tými antibiotikami.
Viete mi poradiť ako by som mal ďalej postupovať? Nachcel by som to hneď všetko pozabíjať. Ďakujem veľmi pekne za vašu odpoveď. S pozdravom P. O.
ODPOVEĎ. V ostatných rokoch sa veľmi často stretávam s týmto problémom nielen u moriek. Príčina je, že rozmnožovacie chovy moriek aj hydiny sú zamorené mykoplazmami, ktoré sa prenášajú transovariálne (násadovým vajcom) a klinika sa nemusí prejaviť hneď, ale až po nejakom inom stimule, strese, prípadne po vírusovej infekcii a pod. Zamorenie chovov je dôsledok zanedbanie preventívnej diagnostiky v chovoch hydiny vstupom do EU. Mykoplazmy spôsobujú hlavne imunosupresiu. Kontaminované zvieratá sú náchylnejšie na ďalšie rôzne infekcie – ornitobaktérie, pasterely, vírusy, plesne, takže vyliečiť takto choré zvieratá je ťažké. Liečba by sa mala robiť cielene na základe diagnostiky a zistenia citlivosti patogéna, ktorý sa izoloval - dokázal, pokiaľ ide o bakteriálnu príčinu. Pri vírusovej etiológií a v prípade izolácie plesní sa antibiotiká podávať nemajú, nakoľko stav ešte zhoršia.
Mykoplazmy sú veľmi odolné baktérie, citlivé len na niektoré antibiotiká a pravdepodobne sú už aj na tie antibiotiká rezistentné, ktoré pred časom ešte na mykoplazmy zaberali. Je to dôsledok nesprávneho podávanie antimikrobiálnych látok v chovoch zvierat, ale aj u ľudí.
Odporúčam vám choré morky zregenerovať po antibiotickej liečbe – podávať probiotiká (Protexin profesional, Propoul), podporiť činnosť pečene a obličiek podávaním Silivetu a Nefrovetu. Pokiaľ možno, zvieratá premiestniť do nového, čistého, dobre vetrateľného priestoru s možnosťou výbehu na trávnik. Podávať čerstvé zelené krmivo, strúhanú mrkvu, cibuľu, cesnak, doma pripravený šrot. Vyhnúť sa podávaniu kŕmnych zmesí ktoré obsahujú GMO krmoviny a antikokcidá. Morkám skúste individuálne 1 – 2-krát denne podávať v čistej vode rozpustený homeopatický liek Kalium Bichromicum v potencii CH 5 alebo 9.
Odporúčam laboratórne vyšetrenie – chorým zvieratám odobrať krv na sérologické vyšetrenie a urobiť výter z nosa – urobí vet. lekár. Vzorky odoslať do laboratória VETSERVIS, s.r.o., Kalvária 3, 949 01 Nitra.
kokcidióza králika
OTÁZKA. Dobrý deň. Chcel by som sa poinformovať ako nakladať s kralikom ktorý je liečený na kokcidiózu a ešte pred uhynutím je odporazený, či je možne použiť na skrmenie iným zvieratam (pes, mačka apod.) -sav-
ODPOVEĎ. Mäsom takéhoto králika môžete kŕmiť psov, mačky, ale odporúčam mäso najprv uvariť. Nie kvôli kokcidióze, ale kvôli možnosti prítomnosti iných parazitov.
Klieštik kurí parazituje na hydine
Čítavam si odpovede na otázky chovateľov na Vašom webe. Mne pred mesiacom uhynul kohút a tri sliepky postupne. Všetci mi hovorili, že asi infarkt, a to kvôli vysokým teplotám. Ale ja som dlhým bádaním prišiel nato, prečo uhynuli.
Do kurína sa mi zavliekol (pravdepodobne vtáci to zavliekli od niektorých chovateľov v Jáne, o ktorých som nevedel, že s tým mali problém) – klieštik kurí. Môj otec chová sliepky celý život, ale nepočul o tom.
Sliepky a kohút vlastne úplne nezdochli. Ale boli úplne v agónii a zoslabnuté.
Sliepkam, keď som odťal hlavy, tak ani krv z nich nevyšla. Kohút ležal v kŕči bez rovnováhy celý deň, kým som ho našiel.
Všetky prípravky - Biolit, Savo, atď., pomohli iba čiastočne a dočasne. Až teraz pozorujem, že pomohlo, keď som celý drevený kurín znovu natrel olejom (ja hydraulickým, keďže s prepáleným som to nechcel, aby nebol tmavý).
J. K.
Stanovisko k problému
V ostatných rokoch aj v malochovoch sa stretávame čoraz častejšie s klieštikom kurím Dermanyssus gallinae, ktorý robí vážne problémy vo veľkochovoch sliepok, odkiaľ si ho chovatelia donesú s hydinou alebo náradím do svojich chovov. Vo vhodnom prostredí sa rýchlo šíri (voľne žijúcimi vtákmi, hlodavcami), môže postihnúť chovy hydiny v širokom okolí. Klieštik sa živí krvou vtákov aj niektorých cicavcov vrátane človeka, ale na reprodukciu potrebuje vtáčieho hostiteľa. Krv cicia hydine v noci, cez deň sa schováva v škárach a na tmavých miestach v kuríne, kde sa množí a kladie vajíčka. Hydine spôsobuje anémiu, tá je potom oslabená, letargická a náchylnejšia na infekčné choroby. Pri silnom napadnutí môže hydine vysať takmer všetku krv a spôsobiť úhyn. Klieštik môže prenášať infekčné choroby (kiahne, červienku...). Boj s klieštikom je ťažký, nakoľko na hydine parazituje len v noci, dlho je v utajení, skrýva sa hlboko v škárach, kde neprejdú insekticídne prostriedky a je už značne rezistentný voči chemickým insekticídnym látkam. Ak chovateľ zistí na hydine príznaky anémie – bledé sliznice, beháky, hrebienok, mal by myslieť aj na prítomnosť klieštika kurého. Pri veľmi silnom zamorení ho zistí aj tak, že keď chovateľ prejde rukou - prstom pod bidlami, v tmavých miestach kurína rozpučí schovávajúce sa parazity, čo sa prejaví červenou farbou – nacicaná krv. Prítomnosť parazita sa takto nemusí vždy prejaviť.
Opatrenia:
● Dôsledne mechanicky vyčistiť kurín, bidlá, hniezda.
● Vyplniť všetky škáry v podlahe, stenách, strope, vybieliť haseným vápnom.
● Na suchý povrch kurína nafúkať prípravok Ekosip, ktorý pôsobí mechanicky - kontaktne, keď parazit v noci vylieza z úkrytu prášok Ekosipu mu upchá póry, čo spôsobí jeho vysušenie.
● Hydine umožniť popolenie v zmesi piesku s Ekosipom.
● Anemickým zvieratám podávať Aminovit, zelené krmivo, strúhanú mrkvu, cviklu.
● Urobiť deratizáciu.
● Zamedziť prístup voľne žijúcich vtákov do kurína.
MVDr. Darina Pospišilová, PhD.
Ohrýzanie králikárne
OTÁZKA. Králiky mi veľmi ohlodávajú vnútrajšok drevenej králikárne. Ako tomu mám zabrániť? Už som všeličo skúšal, ale márne. (Z listu nemenovaného chovateľa.)
ODPOVEĎ. Králikovi rastú predné zuby (hlodáky) po celý život. Literatúra uvádza, že králikovi počas roka narastú predné zuby až 12 cm. Preto si ich musí neustále obrusovať. Za normálnych okolností, keď králik má k dispozícii vhodné krmivá, opotrebovanie týchto hlodákov je pravidelné a v norme. Je to nielen u domácich, ale aj u divých králikov a všetkých hlodavcov. Keď je králik ustajnený v drôtenej klietke a dostáva mäkké krmivá, hlodáky sa mu neobrusujú, prerastajú a dochádza k anomáliam chrupu. Králik nemôže prijímať potravu a môže od hladu aj zahynúť. Králik si takto pomáha ohlodávaním drevených častí králikárne. Ohlodávanie môže mať aj iné príčiny, preto si všímajme čo a ako králik obhryzuje.
Keď králik ohlodáva suchú drevenú podlahu králikárne, ktorá bola predtým nasiaknutá močom a ohlodané drevo požiera. Tento jav prináša so sebou aj isté negatíva. U králika sa môže aktivovať kokcidióza. Taktiež mäso králika môže získať nepríjemnú vôňu a chuť. Príčinou tohto javu je nedostatok minerálnych látok v krmive, najmä soli, ktoré musíme bezpodmienečne zaradiť do kŕmnej dávky. Okrem prídavku minerálnych komponentov je vhodné pri napájaní králikov pridávať do vody nálev z kvasených alebo aj čerstvých uhoriek. Tiež do kŕmnej dávky zaradíme na obhryz vetvičky z listnatých stromov a kríkov, najmä z vŕby a brezy. Kyselkavý octový nápoj a salicyl, ktorý obsahujú vŕbové listy a mladé vetvičky sú aj výbornou prevenciou v boji proti kokcidióze.
Králik ohlodáva a požiera ohlodance. Stáva sa to pri nedostatku vlákniny v kŕmnej dávke, najmä na jar, po prechode na zelené kŕmenie. Spravidla vtedy je mladé zelené krmivo chudobné na sušinu a vlákninu. Králik si takto nahrádza chýbajúce komponenty v krmive. Tento jav odstránime keď budeme králikom podávať aj suché krmivá.
Králik ohlodáva drevené časti králikárne, ale ohlodanú drevinu nepožiera. V tomto prípade králik si iba obrusuje zuby. Vtedy musíme králikovi predložiť okrem suchých tvrdých krmív aj konáriky z listnatých stromov, najmä z vŕby. Vhodné je aj občas podávať suché chlebové kôrky.
Zanedbávanie tohto javu môže prerásť až do zlozvyku, kedy už naša snaha o nápravu nebude úspešná. Mucha, R. (1970) odporúča natierať ohlodávané časti králikárne 10 % tinktúrou z aloe (Aloe barbadensis). Ďalšie jeho odporúčanie obiť ohlodávané časti králikárne plechom je po technickej stránke takmer nerealizovateľné.
Ing. Vavrinec Roman